Ručné píly sú pre človeka dobrým nástrojom už od praveku. Ich forma sa môže zmeniť, ale ich potreba zostáva. Akonáhle sa budete musieť venovať záhradníctvu, určite si takúto pílu vezmete k srdcu. A to aj napriek tomu, že dnes existujú motorové a elektrické píly.
Prečo si zaobstarať ručnú pílu?
Ručná píla je klasika s nižšou obstarávacou cenou, jednoduchou údržbou a lacnou prevádzkou. Má neobmedzenú mobilitu bez potreby elektrickej energie. Ľahšie sa s ním manipuluje v stiesnených priestoroch alebo v lese. Zdravie je oveľa menej ohrozené.
Tri typy záhradných píl
Dvojmanuálová pásová píla má aj druhý názov: brušná píla. Vždy ho obsluhujú dvaja ľudia, ktorí pracujú spoločne, pretože sa reže len v ťahu. Rez sa vykonáva v oblúku a je obzvlášť užitočný na rezanie guľatiny.
Jednoručná oblúková píla má podobné použitie ako brušná píla. Pílový kotúč je napnutý v oceľovom oblúku a pri niektorých výrobkoch ho možno aj nakláňať. Je vynikajúci na rezanie dreva a odkôrňovanie, zvládne ho jedna osoba. Reže pod napätím a tlakom.
Veľmi obľúbená je aj chvostová píla. Jeho dĺžka zvyčajne nepresahuje pol metra. Strihá sa v oboch smeroch, niektoré typy len v ťahu.
Píla na rezanie
Tento malý praktický nástroj vyzerá skôr ako väčší zakrivený nôž. Poradí si napríklad s hustou spleťou konárov.
Existujú aj špeciálne stolárske píly, ktoré môžu používať profesionáli a domáci majstri pri práci s drevom v dielni. Sú to dierovacia píla, píla na holubí chvost, čapová píla, ručná rámová píla a píla na triesky.
Čo chcete rezať pílou
Rôzne materiály možno rezať ručnými pílami a pílami v závislosti od typu. Možno ich použiť na drevo, kov, sadrokartón, pórobetón a drevotrieskové dosky. Píla sa vyberá podľa účelu a počtu zubov. Čím viac, tým lepšie. So zvyšujúcim sa počtom zubov sa znižuje rýchlosť práce a zvyšuje sa čistota rezu. Drahšie pílové listy sú vybavené trojuholníkovými zubami, ktoré režú pri pohybe tam a späť. Tie lacnejšie bývajú brúsené len v dvoch rovinách, takže strihajú len pri pohybe jedným smerom.
Tenšie píly sú výkonnejšie a na rezanie vyžadujú menej fyzickej sily. Čím dlhšia čepeľ, tým hrubší materiál. Zároveň sa čepeľ smerom k chrbtu zužuje, aby sa nezasekávala do dreva.